flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнено роботу Пирятинського районного суду по розгляду кримінальних справ про злочини, вчинені неповнолітніми, за 2013 рік.

16 травня 2014, 10:49

 УЗАГАЛЬНЕННЯ

 
роботи Пирятинського районного суду Полтавської області по розгляду кримінальних справ про злочини, вчинені неповнолітніми за 2013 рік
 
Злочинність неповнолітніх є складовою частиною злочинності взагалі, але і має свої специфічні особливості, що дозволяє розглядати її в якості самостійного об'єкта кримінологічного вивчення. Дана злочинність у порівнянні з дорослою відрізняється високим ступенем активності, динамічністю. Люди, котрі стали на шлях вчинення злочинів в юному віці, важко піддаються виправленню і перевиховання і є резерв для дорослої злочинності. Разом з цим, між злочинністю неповнолітніх та дорослих існує тісний зв'язок. Однією з причин злочинності дорослих є злочинність неповнолітніх. Злочинність дорослих іде корінням у той час, коли особистість людини тільки формується, виробляється її життєва орієнтація, коли актуальними є проблеми виховання, становлення особистості з точки зору спрямованості поведінки. 
Надзвичайно важливу роль у попередженні злочинності неповнолітніх, а також їх втягненні у вчинення злочину або іншу антигромадську діяльність, відіграють суди.
Попереджувальна діяльність суду може здійснюватися в двох напрямках: 1) виховна робота та покарання осіб, які втягли неповнолітніх у вчинення злочину або іншу антигромадську діяльність; 2) покарання самих неповнолітніх за вчинений злочин. Виховна функція судового засідання полягає в тому, що, як справедливо підкреслює Г.З. Брускін, суд "уже самим фактом розгляду справ про втягнення неповнолітніх у вчинення злочину або іншу антигромадську поведінку та призначенням справедливого покарання за ці злочини здійснює виховно-попереджувальний вплив на нестійкі елементи суспільства".
Протягом 2013 року у проваджені суду перебувало 9 кримінальних проваджень щодо 12 неповнолітніх, із яких розглянуто 8 відносно 10 неповнолітніх та 1 відносно 2 неповнолітніх станом на 01.01.2014 залишилося в залишку.  
          Із 8 розглянутих кримінальних проваджень відносно 10 неповнолітніх у 6 відносно 7 неповнолітніх провадження закінчено із ухваленням вироку та у 2 відносно 3 неповнолітніх провадження закінчено із постановленням ухвали про закриття кримінального провадження.
 
            За результатами розгляду 8 кримінальних проваджень відносно 10 осіб:
- у 3 кримінальних провадженнях відносно 4 осіб судом застосовано покарання у вигляді позбавлення волі із звільненням від відбування покарання з іспитовим строком, що становить 40 %;
- у 1 кримінальному проваджені відносно 1 особи судом застосовано покарання у вигляді позбавлення волі зі звільненням від призначеного покарання із застосуванням примусових заходів виховного характеру, що становить 10%;
- у 1 кримінальному проваджені неповнолітньому судом призначено покарання у вигляді 30 годин громадських робіт, що становить 10%;
- у 1 кримінальному провадженні відносно 1 неповнолітнього судом застосовано примусові заходи виховного характеру із звільненням від покарання, що становить 10%;
- у 1 кримінальному провадженні відносно 2 неповнолітніх ухвалою суду провадження закрито із призначено стосовно них примусових заходів виховного характеру, що становить 20%;
- у 1 кримінальному провадженні відносно 1 неповнолітнього провадження закрито у зв’язку з відмовою від обвинувачення, що становить 10 %.        
            Основним покаранням, що призначалося до неповнолітніх було позбавлення волі (застосовано до 5 осіб). Найменшим терміном позбавлення волі було 6 місяців, найбільший термін позбавлення волі 3 роки 6 місяців.  До одного неповнолітнього застосовувалося покарання у вигляді громадських робіт строком 30 годин.
            До неповнолітніх судом застосовувалися такі примусові заходи виховного характеру, як обмеження дозвілля та передання під нагляд батьків.
За 2013 рік із 9 неповнолітніх притягнутих до кримінальної відповідальності переважну більшість складають особи притягнуті до кримінальної відповідальності за вчинення злочинів проти власності, так:
-         8 осіб притягалися до кримінальної відповідальності за вчинення злочинів проти власності, з них:
 
-         4 особи вчинили кримінальні правопорушення (злочини), передбачені ч. 3 ст. 185 Кримінального кодексу України (далі КК України);
-         2 особи - за ч. 2 ст. 185 КК України:
-         1 особа - за ч. 1 ст. 185 КК України;
-         1 особа - за ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 185 КК України;
- 1 особа притягалася до кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 289 КК України.
 
            У двох кримінальних провадженнях подавалися апеляцій до апеляційного суду Полтавської області відносно 2 осіб. У справі за обвинуваченням Б. за ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 185 КК України апеляція прокурора на ухвалу суду першої інстанції апеляційним судом Полтавської області залишена без руху. Апеляцію прокурора на вирок суду першої інстанції по справі за обвинуваченням Л. за ч. 1 ст. 289 КК України ухвалою апеляційного суду Полтавської області від 13.02.2014 було задоволено та скасовано вирок по даній справі. Причиною скасування вироку стало не взяття до уваги Пирятинським районним судом Полтавської області того, що у діях Л. відсутній склад злочину, так як неповнолітній на час вчинення злочину не досяг віку, із якого настає кримінальна відповідальність за вищевказаний злочин,  тобто він не був суб’єктом злочину (на час вчинення кримінального правопорушення Л. було 15 років).
Із 8 неповнолітніх, які скоїли кримінальні правопорушення (злочини), 4 неповнолітніх скоїли їх за попередньою змовою групою осіб. Всі неповнолітні при скоєнні кримінального правопорушення (злочину), перебували в тверезому стані. Проаналізувавши особи неповнолітніх, що були притягнуті до кримінальної відповідальності у 2013 році, можливо стверджувати, що всі ці особи раніше до кримінальної відповідальності не притягалися, не одружені та не мають місця роботи, переважна більшість  з них навчається (7 осіб), мають повну середню освіту. У повній сім’ї проживали на час вчинення кримінального правопорушення 5 неповнолітніх, у неповній сім’ї (з одним із батьків) 4 неповнолітній, один неповнолітній виховувався своєю рідною бабою, без батьків.  
На час вчинення кримінального правопорушення:
-         чотирьом неповнолітнім виповнилося 17 років;
-         трьом неповнолітнім - 15 років;
-         двом неповнолітнім - 13 років;
-         одному неповнолітньому – 16 років.
 
Кримінальні провадження відносно неповнолітніх здійснювалися переважно в закритому судовому засіданні. Так, ухвалами Пирятинського районного суду Полтавської області прийнято рішення про проведення закритого судового засіданні у 6 кримінальних провадженнях, у двох кримінальних провадження проводилися відкриті судові засідання. 5  кримінальних проваджень відносно 7 неповнолітніх проводилися із застосуванням норм міжнародного права: мінімальних стандартних правил ООН, що стосується відправлення правосуддя у відношенні неповнолітніх (Пекінські правила),затверджених 29.11.1985 Генеральною Асамблеєю ООН.