Повідомлення та судові виклики за новим Кримінальним процесуальним кодексом України.
Кримінальний процесуальний кодекс України (далі КПК України) передбачає, що учасники кримінального провадження повідомляються судом, слідчим суддею про дату, час та місце проведення відповідної процесуальної дії або про прийняте процесуальне рішення чи здійснену процесуальну дію.
Повідомлення учасників кримінального провадження з приводу вчинення процесуальних дій здійснюється у випадку, якщо участь цих осіб у таких діях не є обов’язковою.
У повідомленні зазначається прізвище та посада слідчого судді, назва суду, який здійснює повідомлення, адреса установи, яка здійснює повідомлення, номер телефону чи інших засобів зв’язку , ім’я (найменування) особи, яка повідомляється, та її адреса, найменування (номер) кримінального провадження, процесуальний статус, в якому перебуває особа, що повідомляється, дата, час та місце проведення процесуальної дії, вказівка щодо необов’язковості участі в процесуальній дії, підпис судді, слідчого судді.
Якщо учасник судового провадження (обвинувачений, потерпілий та ін.), отримавши повідомлення, бажає взяти участь у процесуальній дії, він повинен повідомити про це суд, у іншому випадку процесуальна дія може проводитись у відсутності такої особи.
Неприбуття особи без поважних причин за повідомленням не тягне за собою накладення грошового стягнення чи застосування приводу.
На відміну від повідомлення судовий виклик здійснюється, коли участь у судовому провадженні учасників кримінального провадження є обов’язковою.
Судовий виклик здійснюється шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв’язком, здійснення виклику по телефону чи телеграмою.
Судова повістка може вручатись під розписку дорослому члену сім’ї особи, яка з нею проживає, або адміністрації за місцем роботи, секретарем судового засідання в приміщені суду.
Суди застосовують також судові виклики шляхом надіслання SMS-повідомлень.
У повістці про виклик зазначається прізвище слідчого судді, назва суду, який здійснює виклик, адреса установи, яка здійснює виклик, номер телефону чи інших засобів зв’язку , ім’я (найменування) особи, яка викликається, та її адреса, найменування (номер) кримінального провадження, процесуальний статус, у якому перебуває особа, що викликається (обвинувачений, потерпілий, представник цивільного позивача та час, день, місяць, рік і місце прибуття викликаної особи, наслідки неприбуття особи, у тому числі застосування приводу, передбачені КПК поважні причини, через які особа не може з’явитись на виклик, та підпис судді, слідчого судді.
До поважних причин неприбуття особи на виклик закон відносить затримання, тримання під вартою або відбування покарання, обмеження свободи пересування внаслідок дії закону або судового рішення, обставин непереборної сили (епідемії, військові події, стихійні лиха або інші подібні обставини), відсутність особи у місці проживання протягом тривалого часу внаслідок відрядження, подорожі тощо, тяжку хворобу або перебування в закладі охорони здоров’я у зв’язку з лікуванням або вагітністю за умови неможливості залишити цей заклад, смерті близьких родичів, членів сім’ї та ін.
КПК передбачає, що в разі неприбуття на судовий виклик без поважних причин на обвинуваченого, свідка, потерпілого та інших осіб може бути судом накладено стягнення в розмірі від 0,5 до 2 розмірів мінімальної заробітної плати, що в даний час відповідно складає від 573,5 грн до 2 294 грн.