flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Вимога від учасника судового засідання до судді надати посвідчення є зловживанням процесуальними правами: ВРП

09 вересня 2020, 10:26

Як відзначено у щорічній доповіді ВРП за 2019 рік про стан забезпечення незалежності суддів в Україні, заявлення учасниками справи вимог щодо перевірки посвідчення головуючого в судовому засіданні має ознаки зловживання процесуальними правами. Більше того — це один із типових прикладів підриву авторитету правосуддя.

Рада повторно звернула увагу на цю проблему, оскільки до неї продовжують надходити повідомлення про такі заяви учасників процесу, в яких від суддів вимагають показати службові посвідчення з певною печаткою. А віднедавна — ще й назвати номер мантії та нагрудного знака. Як наслідок, такі суперечки завершуються порушенням порядку, а то й зривом засідань.

У доповіді ВРП наголосила на неприпустимості таких дій та необхідності належного реагування на них з боку працівників Національної поліції.

Рада нагадала: ч.2 ст.16 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що суддя здійснює правосуддя в мантії та з нагрудним знаком. Частина 1 ст.51 цього Закону говорить, що судді, голови судів та їхні заступники, а також судді у відставці мають посвідчення, зразки яких затверджуються Радою суддів.

Посвідчення і є офіційним документом, який засвідчує займану посаду особи, якій його видано, та підтверджує повноваження його власника (п.1.2 Положення про порядок виготовлення, обліку, видачі, заміни та знищення посвідчень суддів, суддів, яких призначено на адміністративні посади, суддів у відставці та присяжних, затвердженого рішенням РСУ від 25.04.2014 №23).

Посвідчення судді за необхідності підтверджує повноваження його власника в ситуаціях, не пов’язаних зі здійсненням правосуддя. Тобто коли суддя не перебуває в мантії та з нагрудним знаком. Натомість особу судді під час розгляду справи підтверджує мантія та нагрудний знак. І наявність або відсутність у судді посвідчення під час засідання жодним чином не впливає на обсяг його повноважень щодо здійснення правосуддя у певному суді, що надані в порядку, встановленому законом.

«Поведінка осіб, що під час судового засідання вимагають від головуючого у справі, який здійснює правосуддя в мантії та з нагрудним знаком, пред’явлення посвідчення судді не узгоджується з положеннями ч.6 ст.48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо обов’язку фізичних і юридичних осіб поважати незалежність судді і не посягати на неї та є неприпустимою», — зазначено у доповіді.

Крім того, відзначено, що процесуальне законодавство не передбачає можливості заявлення учасниками справи вимог щодо перевірки посвідчення головуючого в судовому засіданні. Зазначені дії можуть мати ознаки зловживання процесуальними правами, порушення порядку в судовому засіданні та неповаги до суду.

Джерело.