flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

За спалювання листя та сухої трави передбачена відповідальність!

29 вересня 2020, 08:45

Восени дим від паління листя і чагарників стає все більше відчутний. Попри усі застереження, громадяни продовжують спалювати суху рослинність.

На попередження цього застерігаємо! З 17 квітня 2020 року набув чинності закон № 2339 — про посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу. Він, зокрема, передбачає суттєве збільшення штрафів та кримінальну відповідальність.

 

Наразі:

За випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, для громадян передбачена адміністративна відповідальність і штраф від 3060 до 6120 грн, для посадових осіб – від 15300 до 21420 грн.

Якщо такі випалювання вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, для громадян передбачена адміністративна відповідальність і штраф від 6120 до 12240 грн, для посадових осіб 21420 до 30600 грн.

 

За порушення вимог пожежної безпеки в лісах для громадян передбачена адміністративна відповідальність і штраф від 1530 до 4590 грн, для посадових осіб – від 4590 до 15300 грн.

За знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, для громадян передбачена адміністративна відповідальність і штраф від 4590 до 15300 грн; для посадових осіб – від 10710 до 30600 грн.

 

А от вже за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом, передбачена кримінальна відповідальність та штраф від 91800 до 153000 грн, або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

За такі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, передбачена кримінальна відповідальність та безальтернативне покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років.

 

Існує міф, що спалювання трави призводить до підвищення родючості ґрунту. Проте, через знищення комах та різноманітної рослинності під час палання вогню, родючість ґрунту лише знижується.  

Крім того, до складу диму від спаленого листя чи трави входять: пил, оксиди азоту, важкі метали, канцерогенні сполуки бенз(а)піренів та чадний газ.

Просимо громадян бути свідомими та подбати про своє ж здоров’я та здоров’я оточуючих, та не вчиняти вказані правопорушення.